Jaką przyczepę możesz podpiąć do swojego auta?
Zacznijmy w takim razie od tego, kto może jeździć z przyczepą?
Kategoria B
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 3,5 tony. Jest to wartość maksymalna bez względu czy dotyczy samego auta czy auta z przyczepą, a dopuszczalny ciężar całkowity dla przyczepki w tym zestawie nie może być większy niż 750 kg. Należy jednak też sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym samochodu, jaką przyczepę samochód może ciągnąć. Kiedy zestaw pojazd + przyczepa przekroczy 3,5 tony prawo jazdy kat.B nie wystarcza aby go poprowadzić.
Uprawnienie B96
Kiedy mamy auto o wadze 3.5 tony, i przypniemy dodatkowo przyczepę lekką 750 kg, zestaw taki ma masę równą 4250 kg. Na szczęście od 2014 roku bez konieczności odbywania kursu można zdać sam dodatkowy egzamin, po którym otrzymamy uprawnienie B96. Egzamin daje możliwość do kierowania zespołem pojazdów o masie nie większej niż 4250 kg. Należy w tym przypadku tez pamiętać, iż auto podpięte do przyczepki musi mieć masę co najmniej o 1/3 większą niż wynosi masa przyczepy.
Kategoria B+E
Jeszcze większe możliwości transportowe daje kierowcy prawo jazdy kategorii B+E. Posiadanie takiego dokumentu upoważnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony i jednocześnie ciągnięcia przyczepy o masie nie większej niż 3.5 tony. Wtedy zestaw może mieć maksymalnie w sumie 7 ton.
Podsumowanie: masy aut + przyczep i niezbędne kategorie prawa jazdy
O czym ważnym należny jeszcze pamiętać przy ciągnięciu przyczep?
Dość ważną sprawą, a nie zawsze braną przez kierowców pod uwagę jest dostosowanie prędkości jazdy. Po pierwsze należy pamiętać, że bezpieczeństwo jazdy zmienia się w zależności od masy przyczepy, więc auto z większym ciężarem będzie trudniej prowadzić. Po drugie przepisy o ruchu drogowym regulują prędkości jazdy z przyczepą. Obecnie w Polsce poza obszarem zabudowanym, na drodze jednojezdniowej można jechać maksymalnie 70 km/h a na drodze dwujezdniowej 80 km/h. Podobnie droga ekspresowa jednojezdniowa to 80 km/h a droga ekspresowa dwujezdniowa a nawet autostrada to 90 km/h. Ważne abyśmy też pamiętali, że masa przyczepy musi być mniejsza od masy ciągnącego ją pojazdu a jeżeli w dowodzie rejestracyjnym wartość masy przyczepy jest większa niż wpis w rubryce O.2 (maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca, jaką można holować), to przyczepa musi posiadać hamulec najazdowy. W zasadzie każda przyczepa powyżej 750 kilogramów musi być wyposażona w hamulec najazdowy.