10 rzeczy które warto rozważyć przed zakupem przyczepy
Sprawdź swój pojazd
pierwszą rzeczą, którą trzeba sprawdzić przed zakupem przyczepy jest posiadany pojazd. Jego moc, posiadana homologacja oraz hak będą bardzo mocno determinować rodzaj przyczep, które możesz do niego podłączyć. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a podłączenie np. zbyt ciężkiej przyczepy może źle się skończyć. Pamiętaj, że auto z przyczepą stanowią zestaw pojazdów, więc muszą być do siebie idealnie dopasowane. Jeśli nie wiesz jak określić parametry swojego pojazdu i jakie dokumenty powinien posiadać zwróć się do dealera przyczep, który udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji.
Pomyśl do czego będziesz używał przyczepy
Od tego do czego jest Ci potrzebna przyczepa zależy jej rodzaj. W naszej gamie posiadamy przyczepy do zastosowań prywatnych i profesjonalnych: lekkie, ciężkie, transportowe, ciężarowe, podłodziowe, przyczepy do przewozu quadów lub motocykli, jak również przyczepy i lawety do transportu samochodów a także przyczepy specjalistyczne. Jak widzisz wybór jest duży, a każdy rodzaj przyczep jest dostosowany do powierzanej im roli. Niektóre z nich sprawdzają się jednak w wielu sytuacjach. Są to przyczepy uniwersalne. Pomyśl o tym do czego będziesz wykorzystywać swoją przyczepę i zestaw to z opisami, które przygotowaliśmy dla Ciebie.
Zdecyduj ile będzie ważył przewożony ładunek
Decyzja o zakupie przyczepy o określonej DMC jest bardzo ważna. DMC określa jaką maksymalną wagę będzie mogła posiadać przyczepa z przewożonym ładunkiem. Wartość ta jest stała dla danej przyczepy. Przekroczenie jej może skończyć się jej uszkodzeniem. Zdecyduj zatem jaką masę będą miały przewożone przez Ciebie ładunki i na wszelki wypadek zostaw sobie lekki zapas. W końcu przyczepa to zakup na wiele lat i Twoje potrzeby mogą się zmienić!
Określ wymiary powierzchni transportowej
W transporcie liczy się nie tylko masa, ale również wymiary przestrzeni ładunkowej. Wyobraź sobie, że chcesz przewieźć towar o małej masie, ale za to pokaźnych rozmiarów. Takie ładunki przewożone są częściej niż te ciężkie. Odpowiedni rozmiar powierzchni transportowej ułatwi poprawne ułożenie przewożonego ładunku, które ma ogromny wpływ na właściwości jezdne przyczepy. Większa powierzchnia transportowa uchroni Cię też przed koniecznością wykonywania większej ilości kursów, by zabrać całość ładunku.
Wybierz przydatne opcje dodatkowe
Standardowe wyposażenie naszych przyczep pozwala na użycie ich do wielu zastosowań. Czasami warto jest jednak zainwestować w opcje dodatkowe, które dopełniają ich możliwości. Dokupienie plandeki ze stelażem jest świetnym rozwiązaniem na zmieniające się warunki pogodowe. Dzięki niemu ochronisz ładunek wrażliwy na wilgoć lub słońce. Przyczepa z plandekę lub pokrywą może służyć również jako ruchomy magazyn. Z kolei koło podporowe znacznie ułatwi manewrowanie przyczepą odłączoną od pojazdu. Przy wyborze odpowiedniego modelu przyczepy zobacz jakie opcje dodatkowe są do niej dostępne, np. plandeka, pokrywa plastikowa, uchwyty do mocowania pasów transportowych, relingi, najazdy, podwójne burty, nadstawki siatkowe. Być może okażą się idealnym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb.
Zwróć uwagę na rozmiar i umiejscowienie kół
Rozmiar i umiejscowienie kół ma największe znaczenie dla komfortu jazdy. W końcu opony to jedyny element w przyczepie, który styka się z nawierzchnią. Opony powinny być także dopasowane do DMC przyczepy. Wszystkie przyczepy, które sprzedajemy posiadają odpowiednie, wytrzymałe i bezpieczne opony. Wybór rozmiaru (np. 10, 12, 13 lub 14 cali) zależy od Twoich preferencji. Niskie będą bardziej stabilne, a wyższe pozwolą pokonywać zakręty z większą prędkością. Umiejscowienie kół pod powierzchnią transportową zwiększa jej rozmiar i ułatwia rozładunek. Koła na zewnątrz powierzchni transportowej obniżają środek ciężkości przyczepy i zapewniają lepsze właściwości jezdne.
Jedna, dwie osie lub nawet trzy osie
Liczba osi w przyczepie ma ogromny wpływ na jej właściwości transportowe. Zazwyczaj większa ilość osi oznacza większą DMC. W naszej ofercie mamy również modele przyczep, w których wartość DMC jest taka sama mimo różnej ilości osi. Przyczepy jednoosiowe są łatwiejsze do manewrowania, gdy nie są podpięte do pojazdu. Są tez lżejsze, przez co ich ładowność jest wyższa. W przyczepach dwuosiowych ciężar ładunku jest za to lepiej rozłożony, co sprawia, ze są bardziej komfortowe podczas jazdy. Jak widać oba rozwiązania mają swoje zalety. Jednak zazwyczaj to przyczepa z dwiema osiami zapewnia większe możliwości. W przyczepach specjalistycznych stosowana jest trzecia oś. Zaletą przyczep 3-osiowych jest poprawienie stabilności, komfortu jazdy i bezpieczeństwa.
Dyszel sztywny, czy uchylny
Jeśli masz mało miejsca na swoją przyczepę i chciałbyś wstawić ją do swojego garażu w pozycji pionowej wybierz przyczepę z dyszlem uchylnym. Ułatwi on również załadunek i rozładunek. Dyszel sztywny jest niezawodnym rozwiązaniem, gdy masz wystarczająco miejsca by przechowywać swoją przyczepę na kołach.
Na osi skrętnej, czy z resorami a może zwieszenie niezależne na sprężynach i wahaczach
W większości przyczep w naszej ofercie wykorzystaliśmy nowoczesne osie skrętne, które zapewniają bardzo dobre właściwości jezdne oraz cechują się wysoką wytrzymałością. Resory cechuje za to większy komfort jazdy ze względu na zastosowane w nich amortyzatory, które tłumią drgania. Jeśli lubisz, gdy zawieszenie jest bardziej miękkie, nawet przy maksymalnym obciążeniu, to niezależne zawieszenie na sprężynach i wahaczach jest to rozwiązaniem dla Ciebie.
Wygląd przyczepy
Niektórzy twierdzą, że wygląd przyczepy nie gra znaczącej roli przy zakupie. Jednak, gdy spełnia ona już wszystkie wymagania, to warto zwrócić uwagę i na ten element. Przyczepy, które sprzedajemy cechują się nowoczesnym wyglądem, profesjonalnym wzornictwem i szeroką kolorystyką plandek. Na specjalne zamówienie możliwe jest pomalowanie przyczepy na wybrany kolor a także wykonać nadruki reklamowe na plandece lub burtach.